Serwis farmaceutyczny
szukaj w farmacjaija.pl


Farmaceuta radzi

Technik farmaceutyczny wprowadzający faktury

- 2013-12-16

PESEL na fakturze

Czy PESEL jest obowiązkowy na fakturze na leki wystawianej w aptece? Żaden z przepisów prawa nie formułuje jednoznacznie obowiązku...

Cytryna w herbacie

Herbata z cytryną jest niezdrowa. Bezpośrednim winowajcą uszczerbku na zdrowiu jest aluminium, które odkładając się na przykład w mózgu może prowadzić do choroby Alzheimera.

Trudne pytania: Niedokrwistość

Słowem „anemia” określa się zespół charakterystycznych objawów, których przyczyną jest obniżona ilość hemoglobiny i erytrocytów we...

Czy technik farmaceutyczny może przyjmować leki od dostawcy i wprowadzać faktury?

Uprawnienia zawodowe technika farmaceutycznego dokładnie precyzuje art. 91 ustawy Prawo farmaceutyczne. Mówi on, że technik posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy może samodzielnie wykonywać czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu oraz wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych (z wyjątkiem zawierających substancje bardzo silnie działające, odurzające i psychotropowe z grupy I-P i II-P). Zgodnie z tą samą ustawą zakup i przyjmowanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych należy do zadań kierownika aptek (art. 88 ust. 5).

Przepisy nie precyzują w żaden sposób, czy kierownik apteki może przekazać wykonanie ustawowo przypisanych mu zadań innemu pracownikowi apteki (farmaceucie lub technikowi farmaceutycznemu). Ale jednocześnie nie istnieją przepisy zabraniające tego – i rzeczywiście trudno sobie wyobrazić w praktyce, by kierownik apteki codziennie zajmował się wprowadzaniem faktur z nowymi dostawami leków. Bardzo często problem ten jest rozwiązywany za pomocą precyzyjnego określenia zakresu obowiązków zawodowych w umowie o pracę, które w przypadku techników mogą wykraczać poza te skromnie opisane w art. 91 Prawa farmaceutycznego. Dzięki temu technicy farmaceutyczni mogą sprzedawać w aptece również suplementy diety (o których Prawo farmaceutyczne milczy) oraz przyjmować dostawy leków i wprowadzać faktury pod okiem kierownika apteki, który pozostaje jednak odpowiedzialny za prawidłowe wykonywanie tych zadań.

mgr farmacji Łukasz Waligórski

Komentarze czytelników (1)
08.02.2014 16:40
~A
Faktury
Z jednej strony zgodnie z prawem kierownik jedynie organizuje pracę w aptece, w tym organizuje przyjmowanie produktów do apteki, więc nie musi robić tego osobiście, ale musi określić procedurę, za którą jest odpowiedzialny. Na stanie apteki nie mogą znaleźć się produkty zakupione od podmiotów nieuprawnionych. Z drugiej strony według prawa zakup produktów jest zadaniem kierownika. Oznacza to, że to kierownik podejmuje decyzję, jakie produkty powinny być na stanie apteki. Takiego prawa nie ma ani pracodawca kierownika, ani inni pracownicy z wyjątkiem farmaceutów zastępujących kierownika w czasie jego nieobecności.
« poprzedni Farmaceuta radzi (3 z 170) następny »
« poprzedni Farmaceuta radzi (3 z 170) następny »
  • Ostatnio dodane
  • Najczęściej czytane

Mapa farmaceutów

Masz aptekę,
hurtownię leków?
Dodaj swoją lokalizację
na naszej interaktywnej
mapie.

Wyślij e-kartkę...

swojej rodzinie,
znajomym, bliskim
i współpracownikom...
a może nam?
1 2