Serwis farmaceutyczny
szukaj w farmacjaija.pl


ABC leków

Na kłopoty – paracetamol

- 2009-11-02

Nie tylko miłość zawraca w głowie

Odkrycie doktora Ménie`re'a przeszło swego czasu prawie bez echa. Na chorobę, nazwaną jego nazwiskiem, nie znano lekarstwa. W XIX wieku była...

Kichanie na światło

za gwałtowne kichanie odpowiadać może jaskrawe światło. Ludzie gwałtownie kichają wystawieni na jego działanie: oczy łzawią obficiej, łzy spływają do jamy nosowej wywołując kichanie.

Difenhydramina

Współcześnie wykorzystywana jest głównie jako lek ułatwiający zasypianie. Może być stosowana również w przypadkach choroby lokomocyjnej,...

W aptece sięgamy po niego codziennie wiele razy. Wiemy, że to bezpieczny i skuteczny lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Czy może nas czymś zaskoczyć?

Na całym świecie wzrasta zainteresowanie pacjentów łatwo dostępnymi produktami leczniczymi. W procesie samoleczenia stosowanych jest coraz więcej leków, w tym oczywiście leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jednak nie każdy pacjent, który sięga po leki przeciwbólowe, wie, jak je bezpiecznie przyjmować.

Bezpieczny lek?

Pamiętajmy, że niewłaściwe stosowanie leków może wiązać się z ryzykiem wystąpienia u pacjenta poważnych działań niepożądanych. Stosowanie paracetamolu nie naraża na nie. Dlatego uważa się, że mimo potencjalnego działania hepatotoksycznego, które może wystąpić przy przedawkowaniu paracetamolu, wciąż jest on najbardziej bezpiecznym lekiem przeciwbólowym dostępnym bez recepty.

Często paracetamol polecany jest osobom starszym, pacjentom z chorobą wrzodową, z nadciśnieniem tętniczym, cierpiącym na nadkwaśność i zgagę, alergię, astmę i chorym na cukrzycę. Chętnie stosowany jest także przez lekarzy u noworodków i małych dzieci oraz u kobiet w ciąży i karmiących.

Gorączka, bóle głowy, mięśni, zębów, nerwobóle, bóle miesiączkowe – w tych wszystkich przypadkach ulgę przyniesie paracetamol. Można po niego sięgać bez obaw – paracetamol stosowany w dawkach terapeutycznych jest lekiem bezpiecznym i dobrze tolerowanym. Groźne może być przedawkowanie leku. Dawka paracetamolu uważana za śmiertelną to 8-15 g (w zależności od masy ciała chorego).

Stosowanie u dzieci

Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że najlepszym sposobem na wyleczenie gorączki u dzieci jest zastosowanie paracetamolu. W niektórych przypadkach, gdy gorączka jest bardzo wysoka, zaleca się także stosowanie paracetamolu przemiennie z ibuprofenem. W celu obniżenia gorączki u dzieci od trzeciego miesiąca do szóstego roku życia najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze jest stosowanie wyłącznie paracetamolu. Natomiast przyjmowanie samego ibuprofenu lub zastosowanie kombinacji paracetamolu z ibuprofenem w ciągu pierwszych kilku minut obniża gorączkę szybciej, ale naraża małego pacjenta na wystąpienie poważnych działań niepożądanych. Mimo długiej obecności na rynku paracetamol jest lekiem, o którym nadal dużo się pisze, warto więc śledzić najnowsze doniesienia.

PARACETAMOL w pigułce

  • Lek jest dobrze tolerowany przez pacjentów cierpiących na chorobę wrzodową, alergię i astmę.
  • Może być stosowany nawet u niemowląt, małych dzieci i osób starszych.
  • Przyjmowanie paracetamolu w zalecanych dawkach nie powoduje znaczących działań niepożądanych.
  • Interakcje z innymi lekami występują rzadko.
  • Właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe paracetamolu i aspiryny są porównywalne. Paracetamol może być jednak stosowany przez osoby, które nie mogą przyjmować aspiryny.

Ciąża i karmienie piersią

Paracetamol jest zalecany jako lek przeciwbólowy kobietom w ciąży. Stosowany umiarkowanie jest bezpieczny. Jednak zbyt częste (kilka razy w tygodniu) zażywanie leku w końcowym etapie ciąży może zwiększyć ryzyko przewlekłego świszczącego oddechu u noworodka.
W dotychczasowych doniesieniach naukowych nie odnotowano działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią, których matki stosowały paracetamol.

„Farmacja i ja”, listopad 2009


Komentarze czytelników (0)
« poprzedni ABC leków (8 z 12) następny »
« poprzedni ABC leków (8 z 12) następny »
  • Ostatnio dodane
  • Najczęściej czytane

Mapa farmaceutów

Masz aptekę,
hurtownię leków?
Dodaj swoją lokalizację
na naszej interaktywnej
mapie.

Wyślij e-kartkę...

swojej rodzinie,
znajomym, bliskim
i współpracownikom...
a może nam?
1 2